Tomas Högström (M)

Tomas Högström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Titel postiljon
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-11-08 – 1993-12-08
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-11-08 – 1993-12-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-10-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1993-11-08 – 1993-12-08
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-02-06
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-03-21
    • Ledamot 1996-02-07 – 1998-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2003-02-04 – 2005-10-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:430 av Johansson, Bengt-Anders (m) 8 juni 2006 Ansvaret för rovdjuren
Debatt om förslag 2005/06:UU16 17 maj 2006 Norden

ESS-brev till statsråd

Skriftlig fråga 2005/06:1851 av Högström, Tomas (m)

den 19 juni Fråga 2005/06:1851 av Tomas Högström (m) till justitieminister Thomas Bodström (s) ESS-brev till statsråd Under våren har jag blivit kontaktad av medborgare som i särskilda skrivelser till olika statsråd försökt framföra sina synpunkter, förslag och idéer via brev med mottagningsbevis,

Inlämnad: 2006-06-19 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ansvaret för rovdjuren

Interpellation 2005/06:430 av Johansson, Bengt-Anders (m)

den 19 maj Interpellation 2005/06:430 av Bengt-Anders Johansson (m) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist (s) Ansvaret för rovdjuren Rapporter runtom i landet ger tydliga signaler på att rovdjurspolitiken inte fungerar. Vi måste lyssna till de människor som är utsatta för hot som

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ansvaret för rovdjuren

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi13 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslag om ändring i lagen (2003:113) om elcertifikat (punkt 8). Riksdagen avslår förslag om ändring i lagen (2006:000) om ändring i lagen (2003:113) om elcertifikat (punkt 11). Riksdagen avslår förslag om att Boverket, Skogsstyrelsen och Jordbruksverket får ge bidrag


Utskottsberedning: 2005/06:FiU21 2005/06:NU17
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2005/06:Fi13 av Mikael Odenberg m.fl. (m) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.