Tom Heyman (M)

Tom Heyman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Estonia

Skriftlig fråga 2001/02:1020 av Heyman, Tom (m)

den 10 april Fråga 2001/02:1020 av Tom Heyman m till statsrådet Mona Sahlin om Estonia Enligt uppgift har den svenska ambassaden i Paris redan 1996 tillskrivit det franska utrikesdepartementet och begärt att Frankrike ska avstå från att kalla någon representant från Sjöfartsverket till den pågående rättegången i Nanterre

Inlämnad: 2002-04-10 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

med anledning av skr. 2001/02:141 Redogörelse för bolagiseringen av affärsverket Statens järnvägar

Motion 2001/02:T74 av Lars Björkman och Tom Heyman (m)

Motion till riksdagen 2001/02:T74 av Lars Björkman och Tom Heyman m med anledning av skr. 2001/02:141 Redogörelse för bolagiseringen av affärsverket Statens järnvägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att noga följa utvecklingen när det gäller lokaler


Utskottsberedning: 2001/02:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:130 Fordonslag, m.m.

Motion 2001/02:T69 av Anders G Högmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:T69 av Anders G Högmark m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:130 Fordonslag, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en avreglering av den allmänna fordonskontrollen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2001/02:TU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.