Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sabotage mot pälsdjursanläggningar

Skriftlig fråga 2008/09:841 av Krantz, Tobias (fp)

den 15 april Fråga 2008/09:841 Sabotage mot pälsdjursanläggningar av Tobias Krantz fp till justitieminister Beatrice Ask m Under påskhelgen utsattes en minkfarm i Eksjö kommun i Jönköpings län för sabotage. 264 avelsdjur släpptes ut ur sina burar natten mot långfredagen och lämnades åt sitt öde i omgivningarna,

Inlämnad: 2009-04-15 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skärpta insatser mot kränkningar av barn och ungdomar på Internet

Interpellation 2008/09:382 av Krantz, Tobias (fp)

den 5 mars Interpellation 2008/09:382 Skärpta insatser mot kränkningar av barn och ungdomar på Internet av Tobias Krantz fp till justitieminister Beatrice Ask m Teknikrevolutionen gör att medievärlden förändras snabbt, inte minst tack vare Internet. Att publicera sig var förut både dyrt och tekniskt krävande. I

Inlämnad: 2009-03-05 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skärpta insatser mot kränkningar av barn och ungdomar på Internet

Jönköpings tekniska högskola

Motion 2008/09:Ub431 av Stefan Attefall m.fl. (kd, c, m, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub431 av Stefan Attefall m.fl. kd, c, m, fp Jönköpings tekniska högskola Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Jönköpings tekniska högskola ska tilldelas vetenskapsområde. Motivering


Utskottsberedning: 2008/09:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub431 av Stefan Attefall m.fl. (kd, c, m, fp) (doc, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.