Tina Ghasemi (M) - Riksdagen

Tina Ghasemi (M)

Tina Ghasemi (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 316
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tina.ghasemi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-06 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-07-05 – 2018-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-07-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2017-02-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2017-03-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant justitieutskottet 14- och socialförsäkringsutskottet 14-17. Ledamot Europarådets svenska delegation 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:128 av Lotta Finstorp (M) 9 december 2016 Försäkringskassans nya regler om underhållstödet
Interpellationsdebatt 2016/17:127 av Tina Ghasemi (M) 9 december 2016 Nya regler för underhållsstöd
Interpellationsdebatt 2016/17:142 av Tina Ghasemi (M) 9 december 2016 Barnäktenskap
Interpellationsdebatt 2015/16:138 av Tina Ghasemi (M) 13 november 2015 Skärpta straff för id-kapning

Hedersrelaterade brott och hur de utreds

Skriftlig fråga 2016/17:1644 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1644 Hedersrelaterade brott och hur de utreds av Tina Ghasemi (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Hedersrelaterad brottslighet avser gärningar vilka av en familj och släkt riktas mot en eller flera av familjens medlemmar. De som drabbas av detta har på något sätt genom sitt agerande utsatt – eller

Inlämnad: 2017-06-21 Svarsdatum: 2017-06-28 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1644 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 77 kB)

Kompetensen hos yrkesgrupper som kommer i kontakt med hedersförtryck

Skriftlig fråga 2016/17:1502 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1502 Kompetensen hos yrkesgrupper som kommer i kontakt med hedersförtryck av Tina Ghasemi (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Många yrkesgrupper kommer i kontakt med barn och unga som är drabbade av hedersrelaterat våld och förtryck, till exempel poliser, socialsekreterare, lärare och personal som

Inlämnad: 2017-05-30 Svarsdatum: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1502 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 79 kB)

Skyddad identitet

Skriftlig fråga 2016/17:1496 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1496 Skyddad identitet av Tina Ghasemi (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) En person kan skyddas från hot och våld på olika sätt, varav ett är att förse den utsattes personuppgifter med en sekretessmarkering; det gör det svårt för en potentiell förövare att spåra upp sitt

Inlämnad: 2017-05-29 Svarsdatum: 2017-06-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1496 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.