Störningar på webbplatsen

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Thomas Strand(S)

Thomas Strand (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 217
Titel Organisationschef.
Född år 1954
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866736
E-post thomas.strand[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Ersättare 2005-08-01 – 2005-09-30
    • Ersättare 2002-10-01 – 2002-12-14
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-08-01 – 2005-09-30
    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-12-14
    • Suppleant 2002-10-10 – 2002-12-14
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2010-10-26 – 2016-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbättrad infrastruktur i Jönköpings län

Motion 2016/17:2693 av Johanna Haraldsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2693 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) Förbättrad infrastruktur i Jönköpings län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningar för förbättrad infrastruktur i Jönköpings län och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2693 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2693 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Alkhoholreklam på sociala medier

Motion 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S) Alkhoholreklam på sociala medier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om alkoholreklam på sociala medier och tillkännager detta för regeringen. Motivering Alkoholreklamen har ökat kraftigt och reklamen


Utskottsberedning: SoU

Motion 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Sjukvård på lika villkor i hela landet

Motion 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S) Sjukvård på lika villkor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att i dialog med SKL följa upp och säkerställa att vi har en sjukvård på lika villkor


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10

Motion 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.