Thage G Peterson (S)

Thage G Peterson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1994-10-10 – 1995-10-09
    • Ledig 1994-10-07 – 1994-10-09
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-06
    • Ledig 1982-10-08 – 1991-09-30
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1982-10-07
    • Ledig 1976-10-03 – 1976-10-08
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ordförande 1988-10-18 – 1991-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30
    • Ledamot 1985-09-30 – 1988-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 1997-02-01 – 1998-10-06
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 1994-10-07 – 1997-01-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:185 Förvaltningsmyndigheternas ledning

Motion 1993/94:K64 av Thage G Peterson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:K64 av Thage G Peterson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:185 Förvaltningsmyndigheternas ledning I propositionen föreslås att regeringen som ledningsform i första hand bör välja enrådighetsverk för centrala förvaltningsmyndigheter. Myndighetschefen skall ensam ha ansvaret för verksamheten


Utskottsberedning: --1993/94:KU42
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft

Motion 1993/94:Ub81 av Eva Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub81 av Eva Johansson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft Högre utbildning i Stockholms län Bygg ut den högre utbildningen i Stockholms län. Planera för ett nytt universitet på Södertörn med tyngdpunkt vid Novum i Huddinge.Utveckla


Utskottsberedning: -------1993/94:UbU12
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:188 Lokal demokrati

Motion 1993/94:K58 av Thage G Peterson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:K58 av Thage G Peterson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:188 Lokal demokrati Förändringarna inom den kommunala sektorn och behovet av utvärdering Den kommunala och regionala verksamheten har under efterkrigstiden expanderat kraftigt i de flesta västeuropeiska länder. Så också i


Utskottsberedning: ----1993/94:KU40
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.