Teres Lindberg (S)

Teres Lindberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 170
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864645
E-post teres.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2015-10-01 – 2017-05-28
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-05-29 – 2017-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-09-25 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-07-15 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2011-04-01 – 2012-07-14
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2011-04-13 – 2012-09-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-09-27 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2018-01-01 – 2018-01-01
    • Suppleant 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2014-10-28 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 11- (statsrådsersättare 141003-). Suppleant socialutskottet 11-12, skatteutskottet 12-14, EU-nämnden 13-14, trafikutskottet 14- och försvarsutskottet 16-. Ledamot riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 14-.
  • Utbildning

    Runö folkhögskola 95-96. Arbetsmarknadskunskap, Stockholms universitet 98-99.
  • Anställningar

    Paketsorterare, Posten 92-02. Samordnare, Seko Stockholm 96-97. Projektledare, SSU-förbundet 97-98. Projektledare, Seko 00-01.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 99-10, ersättare 98-99 och 10-11. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10 och ersättare 05-06. Ersättare, kommunstyrelsens ekonomiutskott 05-06. Styrelseledamot, Stockholm Entreprenad 96-98 och Skärgårdsstiftelsen i Stockholms län 99-02. Ledamot, gatu- och fastighetsnämnden 00-02. Borgarråd, Stockholms kommun 02-06. Ordförande integrationsnämnden 02-04. Suppleant, Stockholms Stadshus AB 03-11. Ordförande, arbetsmarknadsnämnden i Stockholm 03-05. Ordförande, styrelsen för Stockholms Stads Bostadsförmedling AB 03-05. Ordförande, arbetsmarknads- och integrationsberedning 03-06.Ordförande, AB Svenska Bostäder 05-06. Ordförande, AB Stadsholmen 05-06. Ledamot, personal- och jämställdhetsutskottet 06-10. Vice ordförande, AB Svenska Bostäder 06-11. Vice ordförande, AB Stadsholmen 06-11. Vice ordförande, stadsbyggnadsnämnden 07-10. Ersättare, miljö- och hälsoskyddsnämnden 11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Stockholms arbetarekommun 98-14. Vice ordförande, Stockholms arbetarekommun 11-14. Ordförande, ABF Stockholm 11-. Ordförande, ABF Stockholms län 12-. Ledamot, ABF förbundsstyrelse 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tvärförbindelse Södertörn

Interpellation 2017/18:33 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:33 Tvärförbindelse Södertörn av Erik Ottoson M till Statsrådet Tomas Eneroth S Stockholm och Stockholms län är och har varit en viktig tillväxtmotor för hela Sverige. Som huvudstadsregion fyller Stockholms län en viktig funktion för hela landet och som draglok i ekonomin. För att huvudstadsregionen

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:33 av Erik Ottoson (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tvärförbindelse Södertörn

Äldres rätt till särskilt boende

Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. S Äldres rätt till särskilt boende Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att praxis ändras genom lagstiftning och motivtexter innebärande att äldre personer som känner oro och otrygghet ska ha rätt till


Utskottsberedning: 2017/18:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Märkning av varor

Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. S Märkning av varor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör analysera behovet av lagändringar i syfte att ursprungsmärka varor och produkter från bosättningarna på ockuperad mark och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.