Sylvia Lindgren (S)

Sylvia Lindgren (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. tidningsbud
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-11-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1987-03-01 – 1987-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-19 – 1992-10-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-11-06 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1992-11-06 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-11-13 – 2006-10-10
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:416 av Lindgren, Sylvia (s) 28 juni 2010 Ökade klyftor
Interpellationsdebatt 2009/10:351 av Lindgren, Sylvia (s) 4 juni 2010 Upprustning av miljonprogrammet
Interpellationsdebatt 2009/10:369 av Lindgren, Sylvia (s) 25 maj 2010 Ekonomiska intressen och arbetsmiljön
Interpellationsdebatt 2009/10:108 av Lindgren, Sylvia (s) 7 december 2009 Arbetsmiljöarbetet

Ökade klyftor

Interpellation 2009/10:416 av Lindgren, Sylvia (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:416 Ökade klyftor av Sylvia Lindgren s till finansminister Anders Borg m Sverige har varit känt som ett land som har strävat efter rättvisa, jämlikhet och full sysselsättning, ett välfärdsland som många har beundrat. Så är det tyvärr inte riktigt längre. De senaste årens regeringspolitik

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ökade klyftor

Ekonomiska intressen och arbetsmiljön

Interpellation 2009/10:369 av Lindgren, Sylvia (s)

den 10 maj Interpellation 2009/10:369 Ekonomiska intressen och arbetsmiljön av Sylvia Lindgren s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Arbetsmarknaden är under ständig förändring ofta på gott men ibland också på ont. I dag kan vi konstatera att vi lever i en tid när arbetsgivarsidan splittras upp mer

Inlämnad: 2010-05-10 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomiska intressen och arbetsmiljön

Upprustning av miljonprogrammet

Interpellation 2009/10:351 av Lindgren, Sylvia (s)

den 28 april Interpellation 2009/10:351 Upprustning av miljonprogrammet av Sylvia Lindgren s till statsrådet Mats Odell kd Krisen på Stockholms bostadsmarknad där byggandet gått i stå och rörligheten minskar kräver stimulanser från regeringen både för ökat byggande och upprustning och för underhåll av befintligt

Inlämnad: 2010-04-28 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Upprustning av miljonprogrammet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.