Sverker Thorén (FP)

Sverker Thorén (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Kalmar län
Titel lärare
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 6 april 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:220 av Persson, Sven Gunnar (kd) 17 februari 2006 Beredskapen i händelse av oljeolyckor
Interpellationsdebatt 2005/06:231 av Thorén, Sverker (fp) 7 februari 2006 Beredskap vid oljeolyckor

Glykolen, båtmotorerna och Östersjön

Skriftlig fråga 2005/06:1951 av Thorén, Sverker (fp)

den 25 juli Fråga 2005/06:1951 av Sverker Thorén (fp) till statsrådet Lena Sommestad (s) Glykolen, båtmotorerna och Östersjön Östersjön är ett utsatt och mycket känsligt hav. Allt måste göras för att dels rädda de känsliga ekosystemen, dels också för att ge människor möjlighet att uppleva

Inlämnad: 2006-07-25 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Svensk ståndpunkt om Östersjögasledning

Skriftlig fråga 2005/06:1710 av Thorén, Sverker (fp)

den 29 maj Fråga 2005/06:1710 av Sverker Thorén (fp) till statsrådet Lena Sommestad (s) Svensk ståndpunkt om Östersjögasledning Den gasledning som ska gå under Östersjön från Ryssland till Tyskland har varit livligt omdiskuterad och ifrågasatt men hittills har den svenska regeringen

Inlämnad: 2006-05-29 Besvarare: Lena Sommestad (S)

med anledning av skr. 2005/06:211 Återkallelse av proposition 2005/06:176 Kommunernas roll i avfallshanteringen

Motion 2005/06:MJ60 av Lars Lindblad m.fl. (m, fp, kd, c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i 15 kap. 10 § miljöbalken i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering Regeringen har, i sin proposition 2005/06:176, föreslagit två ändringar vad avser kommunernas roll inom avfallshanteringen. Det ena förslaget är att möjliggöra för kommunerna


Utskottsberedning: 2005/06:MJU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:MJ60 av Lars Lindblad m.fl. (m, fp, kd, c) (doc, 45 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.