Sven Yngve Persson (M)

Sven Yngve Persson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Lantbrukare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-09
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-11-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:AU9 20 maj 2009 Ändringar i arbetsmiljölagen m.m.
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2007 Allmänpolitisk debatt
Debatt om förslag 2006/07:AU3 20 december 2006 Ändringar i arbetslöshetsförsäkringen
Allmänpolitisk debatt 10 november 2006 Allmänpolitisk debatt

Infrastruktur i Skåne

Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) Infrastruktur i Skåne m1678 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Motivering 2 Kommunikationsknutpunkt Skåne 3 Felande länkar avseende det skånska vägnätet 4 Öka betydelsen av RTI-planen 4 Skånes hamnar är viktiga


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) (doc, 64 kB)

Europakorridoren

Motion 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m) Europakorridoren m1859 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Europakorridoren. Motivering Totalt finns idag mer än 550 mil höghastighetsbanor i Europa och år 2025 väntas 850 mil


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m) (doc, 41 kB)

Skåne som pilotlän för biogas

Motion 2009/10:N382 av Marie Weibull Kornias m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:N382 av Marie Weibull Kornias m.fl. (m) Skåne som pilotlän för biogas m1905 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra Skåne till pilotlän för biogas. Motivering Här i Skåne finns det ett antal företag, myndigheter


Utskottsberedning: 2009/10:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N382 av Marie Weibull Kornias m.fl. (m) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.