Sven Gunnar Persson (KD)

Sven Gunnar Persson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Studierektor
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2008-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Småskalig vedeldning

Skriftlig fråga 2008/09:195 av Persson, Sven Gunnar (kd)

den 30 oktober Fråga 2008/09:195 Småskalig vedeldning av Sven Gunnar Persson (kd) till miljöminister Andreas Carlgren (c) Kristdemokraterna har vid flera tillfällen påpekat hur luftföroreningar från småskalig vedeldning lokalt är ett miljö- och hälsoproblem. I en partimotion på UO 20

Inlämnad: 2008-10-30 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Läkarutbildning till Örebro universitet

Motion 2008/09:Ub520 av Sven Gunnar Persson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub520 av Sven Gunnar Persson (kd) Läkarutbildning till Örebro universitet kd646 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om läkarutbildning vid Örebro universitet. Motivering I dag råder det stor brist på läkare i Sverige.


Utskottsberedning: 2008/09:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub520 av Sven Gunnar Persson (kd) (doc, 38 kB)

Europaparlamentets säte

Motion 2008/09:U337 av Sven Gunnar Persson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:U337 av Sven Gunnar Persson (kd) Europaparlamentets säte kd711 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att koncentrera Europaparlamentet till en ort. Motivering I skrivande läge är Europaparlamentet den enda politiska


Utskottsberedning: 2008/09:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:U337 av Sven Gunnar Persson (kd) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.