Sven-Erik Sjöstrand (V)

Sven-Erik Sjöstrand (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel förrådsarbetare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-09-20 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-09-20
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2004-10-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-24 – 2004-09-30
    • Suppleant 2000-03-15 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Information från regeringen 17 juni 2006 Information från regeringen
Debatt om förslag 2005/06:MJU20 16 juni 2006 Ekologisk produktion och konsumtion - Mål och inriktning till 2010
Interpellationsdebatt 2005/06:400 av Sjöstrand, Sven-Erik (v) 8 juni 2006 Eftersökande av skadade djur
Interpellationsdebatt 2005/06:397 av Andreasson, Martin (fp) 8 juni 2006 Globala standarder för konsumentmakt och tillväxt

Eftersökande av skadade djur

Interpellation 2005/06:400 av Sjöstrand, Sven-Erik (v)

den 11 maj Interpellation 2005/06:400 av Sven-Erik Sjöstrand (v) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist (s) Eftersökande av skadade djur Sverige har en organisation för viltolyckor som i vissa delar är väl utformad. I samtliga län finns genom länsjaktvårdsförbundet en uppbyggd eftersöksorganisation

Inlämnad: 2006-05-11 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Eftersökande av skadade djur

Globala standarder för konsumentmakt och tillväxt

Interpellation 2005/06:397 av Andreasson, Martin (fp)

den 10 maj Interpellation 2005/06:397 av Martin Andreasson (fp) till näringsminister Thomas Östros (s) Globala standarder för konsumentmakt och tillväxt Varje år presenteras ungefär 1 300 nya och reviderade standarder som har relevans för svenska konsumenter och svenskt näringsliv.

Inlämnad: 2006-05-10 Besvarare: Thomas Östros (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Globala standarder för konsumentmakt och tillväxt

Isolas köp av Perstorpsföretaget Polyclad Europe

Interpellation 2005/06:395 av Sjöstrand, Sven-Erik (v)

den 9 maj Interpellation 2005/06:395 av Sven-Erik Sjöstrand (v) till näringsminister Thomas Östros (s) Isolas köp av Perstorpsföretaget Polyclad Europe För en vecka sedan kom ett chockartat besked till de anställda vid Perstorpsföretaget Polyclad Europe. Ni ska läggas ned, var budskapet.

Inlämnad: 2006-05-09 Besvarare: Thomas Östros (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Isolas köp av Perstorpsföretaget Polyclad Europe

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.