Sven-Erik Bucht (S)

Sven-Erik Bucht (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Kommunalråd.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2019-01-30
    • Ledig 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-04-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2015-01-01 – 2019-01-21
    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 13-14. Suppleant finansutskottet 10-13, justitieutskottet 10 och näringsutskottet 13-14. Ledamot riksdagens socialdemokratiska grupp och riksdagens svensk-finska förening. Statsråd (landsbygdsminister), Näringsdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Kriminalinspektören Ragnar Bucht och excerpisten Doris Bucht, f. Pesula.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Haparanda 74. Företagsekonomi, Luleå universitet 96.
  • Anställningar

    Lantarbetare 74-76. Vaktmästare 76-78. Musiklärare 79-83. Försäljningschef 84-85. Vaktmästare/omfattande politiska uppdrag 86-90. Platschef, HSB Haparanda 90-99. Förvaltningschef, HSB Norr 00-02. Kommunalråd, Haparanda 03-10.
  • Bostadsort

    Haparanda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Gröna näringar

Interpellation 2012/13:485 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 3 juni Interpellation 2012/13:485 Gröna näringar av Sven-Erik Bucht S till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C De gröna näringarna jordbruk, trädgård och skogsbruk har mycket stor betydelse för en positiv utveckling på landsbygden och livskraft i hela vårt land. Drygt 400 000 arbetstillfällen har anknytning

Inlämnad: 2013-06-03 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Gröna näringar

Gröna näringar

Interpellation 2012/13:426 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 20 maj Interpellation 2012/13:426 Gröna näringar av Sven-Erik Bucht S till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C De gröna näringarna jordbruk, trädgård och skogsbruk har mycket stor betydelse för en positiv utveckling på landsbygden och livskraft i hela vårt land. Drygt 400 000 arbetstillfällen har anknytning

Inlämnad: 2013-05-20 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Apotekets marknadsandelar

Interpellation 2012/13:372 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 10 april Interpellation 2012/13:372 Apotekets marknadsandelar av Ingela Nylund Watz S till socialminister Göran Hägglund KD Den 1 juli 2010 avreglerades den svenska apoteksmarknaden. Vid avregleringen bestämdes att det fortsatt statliga bolaget Apoteket AB inte ska ha en marknadsandel som översteg den man hade

Inlämnad: 2013-04-10 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apotekets marknadsandelar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.