Sven Britton (S)

Sven Britton (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-07-15 – 2012-12-31
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2012-07-15 – 2012-09-27
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2012-09-27 – 2012-12-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-10-26 – 2012-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2012/13:34 Personalliggare för tvätteribranschen

Motion 2012/13:Sk6 av Leif Jakobsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:Sk6 av Leif Jakobsson m.fl. (S) med anledning av prop. 2012/13:34 Personalliggare för tvätteribranschen S20003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen senast den 31 mars 2013 återkommer med ett förslag om personalliggare och oannonserade kontrollbesök inom byggbranschen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2012/13:SkU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2012/13:Sk6 av Leif Jakobsson m.fl. (S) (doc, 64 kB)

De psykiskt sjuka

Interpellation 2012/13:134 av Britton, Sven (S)

den 16 november Interpellation 2012/13:134 De psykiskt sjuka av Sven Britton S till socialminister Göran Hägglund KD Ett långt arbetsliv inom sjukvården i vårt land och i låginkomstländer har lärt mig, trots att jag är infektionsläkare, att de patienter som är mest utsatta och eftersatta är de psykiskt sjuka. Detta

Inlämnad: 2012-11-16 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: De psykiskt sjuka

Dawit Isaak

Interpellation 2012/13:68 av Britton, Sven (S)

den 26 oktober Interpellation 2012/13:68 Dawit Isaak av Sven Britton S till utrikesminister Carl Bildt M Konungen avslutade sitt anförande vid öppnandet av årets riksmöte med att uttrycka glädje över att journalisterna Martin och Johan nu återbördats till fosterjorden. Det är lätt att dela denna rojala yra, men

Inlämnad: 2012-10-26 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Dawit Isaak

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.