Sven Bergström (C)

Sven Bergström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jord-/skogsbrukare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2009/10:172 Kärnkraften – förutsättningar för generationsskifte

Motion 2009/10:N17 av Sven Bergström (c)

Motion till riksdagen 2009/10:N17 av Sven Bergström (c) med anledning av prop. 2009/10:172 Kärnkraften – förutsättningar för generationsskifte c575 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar i enlighet med vad som anförs i motionen om att förbudet mot att uppföra nya reaktorer inte ska upphävas under mandatperioden. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:CU29 2009/10:NU26
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2009/10:N17 av Sven Bergström (c) (doc, 115 kB)

Åtgärder för att bekämpa skadligt höga ljudnivåer

Interpellation 2009/10:276 av Bergström, Sven (c)

den 4 mars Interpellation 2009/10:276 Åtgärder för att bekämpa skadligt höga ljudnivåer av Sven Bergström c till statsrådet Maria Larsson kd Under lång tid har ett medvetet arbete pågått i samhället för att förbättra miljön och förebygga ohälsa på våra arbetsplatser. Arbetsgivarna har ansvaret för bullerminskningar

Inlämnad: 2010-03-04 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för att bekämpa skadligt höga ljudnivåer

Beskattning av syntetiska drivmedel

Skriftlig fråga 2009/10:478 av Bergström, Sven (c)

den 4 februari Fråga 2009/10:478 Beskattning av syntetiska drivmedel av Sven Bergström (c) till finansminister Anders Borg (m) Drivmedelssektorn står i dag inför enorma utmaningar. Att alla alternativ till oljan måste gynnas är vi nog alla överens om. Ett alternativ som kan komma att

Inlämnad: 2010-02-04 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.