Suzanne Svensson (S)

Suzanne Svensson (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel Undersköterska
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-05-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-06-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11, trafikutskottet 10-11, konstitutionsutskottet 12- och EU-nämnden 14-16. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Fiskaren Stig Svensson och lokalvårdaren Inga-Lill Svensson.
  • Utbildning

    Vårdskola, Karlskrona, slutår 76.
  • Anställningar

    Skötare, Blekinge läns landsting 77-95. Vårdare/Undersköterska, Karlshamns kommun 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 10-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlshamns kommun 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 99-10, vice ordförande 04-10. Ledamot, arbetsutskottet 99-02 och vuxenutbildningsnämnden 02-03. Ersättare, nämnden för kultur, utbildning och fritid 94-98. Ledamot, Karlshamns kajer AB 99-02 och Stadsvapnet AB, 99-03, vice ordförande 04-11. Ordförande, Stadsnät AB 99-02, teknik- och fritidsnämnden 03-05 och Folkhälsorådet 05-10. Ordförande, Brottsförebyggande rådet 04-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad, verkställande utskottet och distriktsstyrelsen, Socialdemokraterna i Blekinge. Adjungerad, arbetarekommunens styrelse.
  • Bostadsort

    Karlshamn

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Yrkeshögskoleutbildning

Motion 2014/15:2823 av Suzanne Svensson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2823 av Suzanne Svensson m.fl. S Yrkeshögskoleutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av fler platser i yrkeshögskoleutbildning. Motivering Reformen som startade med kvalificerad yrkesutbildning och


Utskottsberedning: 2014/15:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2823 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2823 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Biståndsanslaget ska bekämpa fattigdom

Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. S Biståndsanslaget ska bekämpa fattigdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att slå vakt om det svenska enprocentsmålet och om att biståndsanslaget ska fokusera på fattigdomsbekämpning.


Utskottsberedning: 2014/15:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Barnkonventionen som lag och ratificering av tillägg

Motion 2014/15:2300 av Hillevi Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2300 av Hillevi Larsson m.fl. S Barnkonventionen som lag och ratificering av tillägg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om barnkonventionen som lag och ratificering av tillägg. Motivering När barnkonventionen blir


Utskottsberedning: 2014/15:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2300 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2300 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.