Suzanne Svensson (S)

Suzanne Svensson (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel Undersköterska
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-05-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-06-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11, trafikutskottet 10-11, konstitutionsutskottet 12- och EU-nämnden 14-16. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Fiskaren Stig Svensson och lokalvårdaren Inga-Lill Svensson.
  • Utbildning

    Vårdskola, Karlskrona, slutår 76.
  • Anställningar

    Skötare, Blekinge läns landsting 77-95. Vårdare/Undersköterska, Karlshamns kommun 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 10-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlshamns kommun 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 99-10, vice ordförande 04-10. Ledamot, arbetsutskottet 99-02 och vuxenutbildningsnämnden 02-03. Ersättare, nämnden för kultur, utbildning och fritid 94-98. Ledamot, Karlshamns kajer AB 99-02 och Stadsvapnet AB, 99-03, vice ordförande 04-11. Ordförande, Stadsnät AB 99-02, teknik- och fritidsnämnden 03-05 och Folkhälsorådet 05-10. Ordförande, Brottsförebyggande rådet 04-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad, verkställande utskottet och distriktsstyrelsen, Socialdemokraterna i Blekinge. Adjungerad, arbetarekommunens styrelse.
  • Bostadsort

    Karlshamn

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2010/11:139 Riksrevisionens granskning av kostnadskontroll i stora järnvägsinvesteringar

Motion 2010/11:T19 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:T19 av Anders Ygeman m.fl. S med anledning av skr. 2010/11:139 Riksrevisionens granskning av kostnadskontroll i stora järnvägsinvesteringar S20008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen omedelbart bör


Utskottsberedning: 2011/12:TU1 2011/12:TU13
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2010/11:T19 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 67 kB)

Karensavdrag

Interpellation 2010/11:415 av Svensson, Suzanne (S)

den 20 maj Interpellation 2010/11:415 Karensavdrag av Suzanne Svensson S till statsrådet Ulf Kristersson M För dem som har en rak arbetsvecka innebär en karensdag att man förlorar en dags inkomst. Om du däremot är schemalagd eller arbetar koncentrerad deltid förlorar du en större andel av din inkomst. Detta drabbar

Inlämnad: 2011-05-20 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Karensavdrag

Undantag från EU:s regler om gränsvärden för dioxin

Interpellation 2010/11:245 av Svensson, Suzanne (S)

den 2 mars Interpellation 2010/11:245 Undantag från EU:s regler om gränsvärden för dioxin av Suzanne Svensson S till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Sverige har beviljats ett undantag från EU:s regler om gränsvärden för dioxin. Dioxin finns bland annat i lax, strömming, röding och öring som lever vilt i Östersjön.

Inlämnad: 2011-03-02 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Undantag från EU:s regler om gränsvärden för dioxin

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.