Susanne Eberstein (S)

Susanne Eberstein (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Fd Kammarrättsråd
Född år 1948

Aktuella uppdrag

    • Domarnämnden

    • Ledamot
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2004-11-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-11-18 – 2004-11-22
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Förste vice ordförande 2002-11-05 – 2004-11-17
    • Vice ordförande 2002-11-05 – 2004-11-17
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-04
    • Socialutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-21 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-10-20
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-12-05
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-10-08
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Ordförande 2014-10-24 – 2018-10-09
    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-10-24
    • Ledamot 1998-12-02 – 2010-10-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Domarnämnden

    • Ledamot 2019-01-01 –
    • Ledamot 2011-01-01 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1996-11-20
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-12
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-. Ledamot finansutskottet 94-98, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 och justitieutskottet 02 och 14-, 1:e vice ordförande 02-04. Ledamot skatteutskottet 04 och ordförande 04-06. Vice ordförande socialutskottet 98-02 och 2:e vice ordförande 02. Suppleant finansutskottet 94 och 02-06, skatteutskottet 94-98 och kulturutskottet 02-04 och utrikesutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 06-10, riksdagsgruppens styrelse 98-10, Domarnämnden 11- och Riksbanksfullmäktige 98-10, ordförande 14-. Vice ordförande EU-nämnden 06-10. Suppleant talmanskonferensen 98-00, Europeiska säkerhetskonferensen 94, OSSE-delegationen 95-96, EU-nämnden 00-02 och Utrikesnämnden 06-10. 1:e vice talman 10-14.
  • Föräldrar

    Chefsrådmannen Einar Malmberg och Marisa Malmberg, f. Thulin.
  • Utbildning

    Studentexamen 67. Jur.kand. 72.
  • Anställningar

    Tingsnotarie 74-77. Kammarrättsfiskal 78-81. Kammarrättsassessor 82-89. Kammarrättsråd, Sundsvalls kammarrätt 89-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Riksgäldskontoret 94-00 och Rikspolisstyrelsen 07-13. Ledamot, Statens personregisternämnd 95-06, ordförande 96-06. Ledamot, Registernämnden 02-08. Ledamot, Säkerhets- och integritetsnämnden 07-15. Ordförande, Statens nämnd för adoptionsfrågor 96-01, Statens konstråd 97-06, Polismyndigheten i Västernorrlands län 01-14, Brottsförebyggande rådet 03-06 och Karolinska Institutet 05-13. Styrelseledamot, Apoteket AB 98-04. Ledamot, polisorganisationskommittén 11-14. Ensamutredare, Utredningen för översyn av strukturen för forskningsfinansiering 95-96 (SOU 1996:29), Utredningen om Sveriges engagemang i viss storskalig forskning 97 (SOU 1997:69), Utredningen om översyn av lagen med särskilda bestämmelser om vård av unga m.m. 99-00 (SOU 2000:77), Vårdgivarutredningen 01-03 (SOU 2003:7) och Utredningen om alkoholreklam i tryckta skrifter i ett folkhälsoperspektiv 03 (SOU 2003:69). Ledamot Säkerhetspolisens insynsråd 15-, Riksåklagarens insynsråd 15- och Domstolsverkets insynsråd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvalls kommun 91-98. Vice ordförande, socialnämnden 86-89, ordförande 89-94. Styrelseledamot, Stadsbacken AB 93-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, S-kvinnor Västernorrland 96-11.
  • Bostadsort

    Sundsvall

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bedrägeri med hjälp av postförsändelse

Skriftlig fråga 2017/18:243 av Susanne Eberstein (S)

Fråga 2017/18:243 Bedrägeri med hjälp av postförsändelse av Susanne Eberstein S till Statsrådet Peter Eriksson MP Olika former av bedrägerier är ett av vår tids gissel. Privatpersoner såväl som företag drabbas av stulna personuppgifter, bluffakturor och andra former av bedrägerier. För att Polismyndigheten effektivt ska

Inlämnad: 2017-11-09 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:243 av Susanne Eberstein (S) (pdf, 79 kB)

Utbildningsplatser vid juristprogrammet

Motion 2016/17:2165 av Susanne Eberstein (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2165 av Susanne Eberstein S Utbildningsplatser vid juristprogrammet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över antalet fria platser på högskolan och särskilt följa utvecklingen vid juristprogrammet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2165 av Susanne Eberstein (S) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:2165 av Susanne Eberstein (S) (pdf, 54 kB)

Ägaransvar och registreringsskyltar på motorcyklar

Motion 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson båda S Ägaransvar och registreringsskyltar på motorcyklar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ägaransvar och registreringsskyltar på motorcyklar och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2016/17:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S) (pdf, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.