Susanne Eberstein(S)

Susanne Eberstein (S)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 166
Titel Kammarrättsråd
Född år 1948
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864303
E-post susanne.eberstein[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 - 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ordförande 2014-10-24 - 2018-10-24
    • Domarnämnden

    • Ledamot 2015-01-01 - 2019-01-01
    • Förste vice talman 2010-10-04 - 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • 1998-10-05 - 2002-09-30
    • 1994-10-03 - 1998-10-05
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2004-11-23 - 2006-10-02
    • Ledamot 2004-11-18 - 2004-11-22
    • Suppleant 1994-10-11 - 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-11-05 - 2004-11-17
    • Vice ordförande 2002-11-05 - 2004-11-17
    • Ledamot 2002-10-24 - 2002-11-04
    • Socialutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 - 2002-10-23
    • Vice ordförande 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-21 - 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 - 1994-10-20
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 - 2004-12-05
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 - 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Vice ordförande 2006-10-10 - 2010-10-12
    • Suppleant 2000-10-09 - 2002-10-08
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 - 2014-10-24
    • Ledamot 2006-10-17 - 2010-10-19
    • Ledamot 2002-10-15 - 2006-10-16
    • Ledamot 1998-12-02 - 2002-10-14
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 - 2010-10-19
    • Domarnämnden

    • Ledamot 2011-01-01 - 2015-01-01
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 - 1996-11-20
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-12
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 - 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kontroll av försändelser till intagna i rättspsykiatrisk tvångsvård

Skriftlig fråga 2016/17:18 av Susanne Eberstein (S)

Fråga 2016/17:18 Kontroll av försändelser till intagna i rättspsykiatrisk tvångsvård av Susanne Eberstein (S) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Jag har tidigare frågat statsrådet Wikström om möjligheten att kontrollera försändelser till intagna i rättspsykiatrisk tvångsvård. Statsrådet menade då att det inte

Inlämnad: 2016-09-19 Svarsdatum: 2016-09-28 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:18 av Susanne Eberstein (S) (pdf, 80 kB)

Gymnasieutbildningar och arbetsmarknadsbehov

Motion 2015/16:1408 av Jasenko Omanovic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1408 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) Gymnasieutbildningar och arbetsmarknadsbehov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gymnasieutbildningar och arbetsmarknadsbehov och tillkännager detta för regeringen. Motivering Arbetslösheten


Utskottsberedning: 2015/16:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1408 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1408 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2015/16:1015 av Susanne Eberstein m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1015 av Susanne Eberstein m.fl. (S) Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1015 av Susanne Eberstein m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:1015 av Susanne Eberstein m.fl. (S) (pdf, 71 kB)