Sture Arnesson (V)

Sture Arnesson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel lärare
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:252 av Arnesson, Sture (v) 9 mars 2001 uppsägningarna vid Banverket

Posten AB

Skriftlig fråga 2001/02:1231 av Arnesson, Sture (v)

den 22 maj Fråga 2001/02:1231 av Sture Arnesson v till näringsminister Björn Rosengren om Posten AB I den allmänna debatten har pensions- och bonusavtal inom näringslivet för företagsledningar debatterats livligt. Det orimliga i själva storleken på ersättning har upprört många. De flesta menar också att det är viktigt

Inlämnad: 2002-05-23 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av skr. 2001/02:141 Redogörelse för bolagiseringen av affärsverket Statens järnvägar

Motion 2001/02:T72 av Sture Arnesson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:T72 av Sture Arnesson m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:141 Redogörelse för bolagiseringen av affärsverket Statens järnvägar 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utvärdering av bolagiseringen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2001/02:TU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:167 Ändringar i konkurrenslagen för effektivare kartellbekämpning, m.m.

Motion 2001/02:N62 av Lennart Beijer m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:N62 av Lennart Beijer m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:167 Ändringar i konkurrenslagen för effektivare kartellbekämpning, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att tillsätta en utredning om kriminalisering av


Utskottsberedning: 2001/02:NU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.