Stig Sandström (V)

Stig Sandström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel ombudsman
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-02-12 – 2002-09-30
    • Ledig 1999-01-11 – 1999-02-11
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1999-01-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-09-20
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1999-09-20 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:158 Samhällets säkerhet och beredskap

Motion 2001/02:Fö21 av Berit Jóhannesson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Fö21 av Berit Jóhannesson m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:158 Samhällets säkerhet och beredskap 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att de anslag som hittills anvisats för höjd beredskap också skall kunna användas för insatser som stärker


Utskottsberedning: 2001/02:FöU10
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:11 Bättre villkor för totalförsvarspliktiga

Motion 2001/02:Fö14 av Stig Sandström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Fö14 av Stig Sandström m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:11 Bättre villkor för totalförsvarspliktiga 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att allmän värnplikt skall införas. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att denna


Utskottsberedning: 2001/02:FöU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:10 Fortsatt förnyelse av totalförsvaret

Motion 2001/02:Fö12 av Berit Jóhannesson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Fö12 av Berit Jóhannesson m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:10 Fortsatt förnyelse av totalförsvaret Innehållsförteckning Innehållsförteckning 7 Förslag till riksdagsbeslut 8 Inledning 9 Konfliktförebyggande åtgärder 10 Det civila försvarets finansiering i en breddad hotbild 11


Utskottsberedning: 2001/02:FöU10 2001/02:FöU2 2001/02:FöU7 2001/02:FöU9 2001/02:UFöU1
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.