Stig Rindborg (-)

Stig Rindborg (M)

Född år 1929
Avliden den 17 juli 2018

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2001-09-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:140 Begränsning av rätten till avdrag för kapitalförluster i inkomstslaget näringsverksamhet på delägarrätter och på andelar i svenska och utländska handelsbolag m.m.

Motion 2001/02:Sk41 av Carl Fredrik Graf m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Sk41 av Carl Fredrik Graf m.fl. (m) med anledning av prop. 2001/02:140 Begränsning av rätten till avdrag för kapitalförluster i inkomstslaget näringsverksamhet på delägarrätter och på andelar i svenska och utländska handelsbolag m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition


Utskottsberedning: 2001/02:SkU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:177 Sänkt skatt på alkylatbensin

Motion 2001/02:Sk40 av Carl Fredrik Graf m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Sk40 av Carl Fredrik Graf m.fl. (m) med anledning av prop. 2001/02:177 Sänkt skatt på alkylatbensin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering I propositionen föreslås att energiskatten på alkylatbensin sänks


Utskottsberedning: 2001/02:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:165 Skatteregler mot handel med skalbolag

Motion 2001/02:Sk37 av Carl Fredrik Graf m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Sk37 av Carl Fredrik Graf m.fl. (m) med anledning av prop. 2001/02:165 Skatteregler mot handel med skalbolag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2001/02:165. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regler mot handel med


Utskottsberedning: 2001/02:SkU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.