Stig Bertilsson (M)

Stig Bertilsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel redaktör
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1996-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1995-10-03 – 1996-10-14
    • Ordinarie 1987-10-07 – 1995-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1987-10-06 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-10-14
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.