Stig Alemyr (S)

Stig Alemyr (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fd folkhögskolerektor
Född år 1924

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1994-10-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ordförande 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1992-04-09 – 1994-10-03
    • Ordförande 1983-10-04 – 1991-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Östeuropahandel

Motion 1993/94:U814 av Lena Öhrsvik m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:U814 av Lena Öhrsvik m.fl. s Östeuropahandel Den pågående demokratiska och ekonomiska utvecklingen i Östeuropa kan, åtminstone på längre sikt, ge en ny marknad för svenskt näringsliv. Företagen i Kalmar län har, med sin geografiska närhet, goda förutsättningar att skapa nya affärskontakter


Utskottsberedning: --1993/94:UU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Västsahara

Motion 1993/94:U614 av Pierre Schori m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:U614 av Pierre Schori m.fl. s Västsahara Det är mycket otillfredsställande att Västsaharas folk ännu ej fått sin frihet. Västsahara är ett oavslutat kolonialt problem och områdets framtid har inte kunnat avgöras i enlighet med befolkningens fritt uttalade önskemål. Den 29 april 1991 antog


Utskottsberedning: ---1993/94:UU15 1993/94:UU26
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Indonesien och Östtimor

Motion 1993/94:U227 av Pierre Schori m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:U227 av Pierre Schori m.fl. s Indonesien och Östtimor Fred och utveckling, demokratisering och respekt för mänskliga rättigheter är av vital betydelse för en förbättring av situationen i Indonesien. Indonesiens annektering av Östtimor är emellertid oacceptabel och strider mot internationell


Utskottsberedning: -----1993/94:UU15 1993/94:UU26 1993/94:UU27
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.