Sten Andersson(-)

Sten Andersson (-)

Tidigare riksdagsledamot

Titel byggnadsarbetare
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1983-05-31 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1983-10-04 – 1988-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:278 av Andersson, Sten (-) 19 mars 2002 offentliga lokaler
Interpellationsdebatt 2001/02:30 av Andersson, Sten (m) 30 oktober 2001 svarthandel med bostäder
Interpellationsdebatt 2000/01:317 av Andersson, Sten (m) 27 mars 2001 byggande av bostäder i Stockholmsregionen

skyddet för mötes- och demonstrationsfriheten

Interpellation 2001/02:397 av Andersson, Sten (-)

den 23 april Interpellation 2001/02:397 av Sten Andersson (-) till justitieminister Thomas Bodström om skyddet för mötes- och demonstrationsfriheten Undertecknad anser, i likhet med de flesta, att politisk demokrati innebär frihet för medborgarna att organisera och yttra sig samt mötes- och demonstrationsfrihet

Inlämnad: 2002-04-23 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

EU och svensk flyktingpolitik

Interpellation 2001/02:351 av Andersson, Sten (-)

den 4 april Interpellation 2001/02:351 av Sten Andersson (-) till statsrådet Mona Sahlin om EU och svensk flyktingpolitik Efter det senaste folketingsvalet i Danmark framträdde svenska regeringsledamöter och partiledare för svenska riksdagspartier i medierna där man unisont förkastade utgången av det danska

Inlämnad: 2002-04-04 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

stöd till svensk hästsport

Interpellation 2001/02:350 av Andersson, Sten (-)

den 4 april Interpellation 2001/02:350 av Sten Andersson (-) till finansminister Bosse Ringholm om stöd till svensk hästsport ATG (AB Trav- och Galopp) har begärt få tillstånd att arrangera totalisatorspel internationellt. Detta har, enligt uppgift i medierna, nekats av regeringen, vilket är förvånansvärt

Inlämnad: 2002-04-04 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.