Stefan Tornberg (C)

Stefan Tornberg (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Norrbottens län
Titel Leg. sjuksköterska/Redaktör
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 4 februari 2010 Statsministerns frågestund
Frågestund 12 juni 2008 Frågestund
Debatt om förslag 2006/07:UU3 7 juni 2007 Norden
Debatt om förslag 2006/07:KU1 14 december 2006 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Förbättrad cancervård i hela Sverige

Motion 2009/10:So596 av Anders Åkesson och Stefan Tornberg (c)

Motion till riksdagen 2009/10:So596 av Anders Åkesson och Stefan Tornberg (c) Förbättrad cancervård i hela Sverige c444 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en höjd kvalitet och likvärdighet i cancervården i hela landet. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:So596 av Anders Åkesson och Stefan Tornberg (c) (doc, 41 kB)

Fonden för Auschwitz-Birkenaus bevarande

Motion 2009/10:U344 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd, fp, c, m, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:U344 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd, fp, c, m, mp) Fonden för Auschwitz-Birkenaus bevarande Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för ett långsiktigt åtagande


Utskottsberedning: 2009/10:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U344 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd, fp, c, m, mp) (doc, 42 kB)

Minskad saltanvändning

Motion 2009/10:T504 av Stefan Tornberg och Åke Sandström (c)

Motion till riksdagen 2009/10:T504 av Stefan Tornberg och Åke Sandström (c) Minskad saltanvändning c547 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en strategi bör utarbetas för att minska saltanvändningen på vägarna i områden med vinterväglag. Motivering Trafikutskottet


Utskottsberedning: 2009/10:TU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T504 av Stefan Tornberg och Åke Sandström (c) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.