Stefan Attefall (KD)

Stefan Attefall (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Chefredaktör
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2001-01-15 – 2010-10-05
    • Ledig 2000-10-09 – 2001-01-14
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2000-10-08
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-06
    • Finansutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-02-19 – 2010-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2009-09-29 – 2010-10-05
    • Suppleant 2006-12-05 – 2009-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-04
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bostadsbrist

Svar på skriftlig fråga 2013/14:738 besvarad av Peter Persson (S)

Dnr S2014/5630/PBB Socialdepartementet Civil- och bostadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:738 av Peter Persson S Bostadsbrist Peter Persson har frågat mig vilka direkt bostads- och hyresrättsproducerande åtgärder jag avser att vidta. Under alliansregeringens första mandatperiod avvecklades de kostnadsdrivande

Svarsdatum: 2014-08-07 Frågeställare: Peter Persson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:738 besvarad av Peter Persson (S) (docx, 41 kB)

Progressiv avskrivning

Svar på skriftlig fråga 2013/14:657 besvarad av Ulla Andersson (V)

Dnr S2014/4581/PBB Socialdepartementet Civil- och bostadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:657 av Ulla Andersson V Progressiv avskrivning Ulla Andersson har frågat mig om jag avser att vidta några initiativ för att underlätta för de bostadsrättsföreningar som i ett övergångsskede kommer att drabbas av

Svarsdatum: 2014-06-11 Frågeställare: Ulla Andersson (V)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:657 besvarad av Ulla Andersson (V) (docx, 42 kB)

Myndigheters placering och nedläggning av skattekontor runt om i landet

Interpellation 2013/14:537 av Tina Ehn (MP)

Interpellation 2013/14:537 Myndigheters placering och nedläggning av skattekontor runt om i landet av Tina Ehn MP till Statsrådet Stefan Attefall KD Sverige är ett land med en stark urbanisering. De stora städerna växer, och många små samhällen, orter och kommuner minskar i befolkning. Sällan är det en enda politisk fråga

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Interpellation 2013/14:537 av Tina Ehn (MP) (pdf, 95 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Myndigheters placering och nedläggning av skattekontor runt om i landet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.