Staffan Appelros (M)

Staffan Appelros (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Direktör
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-02-16 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-12-20 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-02-23 – 2007-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur i Skåne

Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) Infrastruktur i Skåne m1678 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Motivering 2 Kommunikationsknutpunkt Skåne 3 Felande länkar avseende det skånska vägnätet 4 Öka betydelsen av RTI-planen 4 Skånes hamnar är viktiga


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) (doc, 64 kB)

Medfinansiering

Motion 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m) Medfinansiering m1839 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om medfinansiering av infrastrukturprojekt. Motivering Infrastruktur är av stor vikt för många kommuner och regioner. Önskemål


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m) (doc, 40 kB)

Ålfiske

Motion 2009/10:MJ398 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ398 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (m) Ålfiske m1849 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ålfiske och ålfiskeföretagares rätt att överlåta sin verksamhet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2009/10:CU5 2009/10:MJU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:MJ398 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (m) (doc, 44 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.