Sotiris Delis(M)

Sotiris Delis (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 324
Titel Bankdirektör.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866036
E-post sotiris.delis[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-01-29 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

It-säkerheten vid länsstyrelserna

Interpellation 2017/18:187 av Sotiris Delis (M)

Interpellation 2017/18:187 It-säkerheten vid länsstyrelserna av Sotiris Delis (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Länsstyrelserna har etablerat en gemensam it-enhet, LstIT, där Länsstyrelsen i Västra Götaland är värdmyndighet, detta efter uppdrag i regleringsbrevet 2008. I enlighet med

Inlämnad: 2017-11-17 Svarsdatum: 2017-12-01 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:187 av Sotiris Delis (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: It-säkerheten vid länsstyrelserna

Den grekiska minoriteten i Albanien

Interpellation 2017/18:173 av Sotiris Delis (M)

Interpellation 2017/18:173 Den grekiska minoriteten i Albanien av Sotiris Delis (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Himara är en region i Albanien som ligger i landets södra del som huvudsakligen bebos av etniska greker som är en stor minoritet i landet. Albanska regimer och ledare har historiskt

Inlämnad: 2017-11-17 Svarsdatum: 2017-12-01 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:173 av Sotiris Delis (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den grekiska minoriteten i Albanien

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) Utgiftsområde 5 Internationell samverkan r Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:UU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.