Sören Wibe (S)

Sören Wibe (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel professor
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den regionala snedfördelningen i universitetsstyrelser och forskningsstiftelser

Skriftlig fråga 2005/06:1606 av Wibe, Sören (s)

den 12 maj Fråga 2005/06:1606 av Sören Wibe (s) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky (s) Den regionala snedfördelningen i universitetsstyrelser och forskningsstiftelser Det är i dag allmänt accepterat att man bör eftersträva en jämn könsfördelning i samhället. Det borde

Inlämnad: 2006-05-12 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Skoterpolitik

Skriftlig fråga 2005/06:1206 av Wibe, Sören (s)

den 15 mars Fråga 2005/06:1206 av Sören Wibe (s) till statsrådet Ulrica Messing (s) Skoterpolitik Skoterfrågorna är viktiga, både för dem som bor i skogslänen och för turistnäringen. Skoteråkning utgör ett väsentligt motiv för vinterturismen i stora delar av landet. Antalet skotrar ökar

Inlämnad: 2006-03-15 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Utvärdering av naturreservatspolitiken

Motion 2005/06:MJ491 av Sven Bergström (c) och Sören Wibe (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utvärdering av vad den omfattande avsättningen av skogsmark till naturreservat betytt för biologisk mångfald men också för ekonomi och arbetstillfällen. Motivering Under det senaste året har en alltmer


Utskottsberedning: 2005/06:MJU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:MJ491 av Sven Bergström (c) och Sören Wibe (s) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.