Sonja Fransson (S)

Sonja Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-07-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-07-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-04-14 – 2006-07-31
    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

förståndshandikappade på fängelse

Skriftlig fråga 2004/05:512 av Fransson, Sonja (s)

den 3 december Fråga 2004/05:512 av Sonja Fransson s till justitieminister Thomas Bodström om förståndshandikappade på fängelse På en tidigare fråga jag ställt till ministern om förståndshandikappade som döms till fängelse svarar ministern bland annat att Psykansvarskommittén i sitt betänkande har förslag på hur man

Inlämnad: 2004-12-03 Besvarare: Thomas Bodström (S)

förståndshandikappade och fängelsestraff

Skriftlig fråga 2004/05:358 av Fransson, Sonja (s)

den 17 november Fråga 2004/05:358 av Sonja Fransson s till justitieminister Thomas Bodström om förståndshandikappade och fängelsestraff På sex år har 22 utvecklingsstörda dömts till fängelse, visar en undersökning som Svenska Dagbladet gjort. De har dömts till fängelse trots diagnoser som visat att de mentalt är som

Inlämnad: 2004-11-17 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Nationella hjälplinjen som en del i det förebyggande psykiatriarbetet

Interpellation 2004/05:98 av Fransson, Sonja (s)

den 1 november Interpellation 2004/05:98 av Sonja Fransson s till statsrådet Ylva Johansson om Nationella hjälplinjen som en del i det förebyggande psykiatriarbetet Föreningen Nationella hjälplinjen bildades 2001 på initiativ av fem patientorganisationer. Detta projekt har sedan visat sig vara till stor nytta. Det

Inlämnad: 2004-11-01 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.