Solveig Ternström(-)

Solveig Ternström (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel Skådespelare och producent
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-07-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-06-18 – 2010-07-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2007/08:SoU11 4 juni 2008 En förnyad folkhälsopolitik
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2007 Allmänpolitisk debatt
Statsministerns frågestund 24 maj 2007 Statsministerns frågestund

Tilltron till regeringsförklaringen

Skriftlig fråga 2009/10:1010 av Ternström, Solveig (-)

den 1 september Fråga 2009/10:1010 Tilltron till regeringsförklaringen av Solveig Ternström (-) till statsminister Fredrik Reinfeldt (m) I regeringsförklaringen den 6 oktober 2006 kan man läsa följande i protokollet från statsminister Fredrik Reinfeldts anförande i riksdagens kammare:

Inlämnad: 2010-09-01 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

med anledning av prop. 2009/10:172 Kärnkraften – förutsättningar för generationsskifte

Motion 2009/10:N16 av Eva Selin Lindgren och Solveig Ternström (c)

Motion till riksdagen 2009/10:N16 av Eva Selin Lindgren och Solveig Ternström (c) med anledning av prop. 2009/10:172 Kärnkraften – förutsättningar för generationsskifte -9002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:172 Kärnkraften – förutsättningar för generationsskifte. Motivering Ett


Utskottsberedning: 2009/10:NU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N16 av Eva Selin Lindgren och Solveig Ternström (c) (doc, 53 kB)

med anledning av prop. 2009/10:173 Kärnkraften – ökat skadeståndsansvar

Motion 2009/10:C19 av Eva Selin Lindgren och Solveig Ternström (c)

Motion till riksdagen 2009/10:C19 av Eva Selin Lindgren och Solveig Ternström (c) med anledning av prop. 2009/10:173 Kärnkraften – ökat skadeståndsansvar -9001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om omfattningen av kärnkraftsbolagens skadeståndsansvar. Motivering Frågan


Utskottsberedning: 2009/10:CU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C19 av Eva Selin Lindgren och Solveig Ternström (c) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.