Solveig Hellquist (FP)

Solveig Hellquist (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västernorrlands län
Titel Socialkonsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:SoU19 13 maj 2009 Stöd till personer som vårdar eller stödjer närstående
Interpellationsdebatt 2005/06:476 av Hellquist, Solveig (fp) 12 juni 2006 Våld och stereotypa könsroller
Interpellationsdebatt 2005/06:436 av Hellquist, Solveig (fp) 7 juni 2006 Anmälningsskyldigheten och barn som far illa
Frågestund 4 maj 2006 Frågestund

Ökad langning av sprit till ungdomar

Skriftlig fråga 2009/10:986 av Hellquist, Solveig (fp)

den 13 augusti Fråga 2009/10:986 Ökad langning av sprit till ungdomar av Solveig Hellquist (fp) till justitieminister Beatrice Ask (m) Enligt Brottsförebyggande rådet har de polisanmälda fallen om spritlangning till ungdomar ökat med drygt 500 procent de senaste tio åren. Detta trots

Inlämnad: 2010-08-13 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Djurplågeri på minkfarmar

Skriftlig fråga 2009/10:984 av Hellquist, Solveig (fp)

den 11 augusti Fråga 2009/10:984 Djurplågeri på minkfarmar av Solveig Hellquist (fp) till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c) Djurrättsalliansen har under 2009–2010 kartlagt förhållandet för minkar på svenska pälsfarmar. Organisationen har tagit sig in på en femtedel av de 75 minkfarmar

Inlämnad: 2010-08-11 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Hot mot veterinärer och djurskyddshandläggare

Skriftlig fråga 2009/10:828 av Hellquist, Solveig (fp)

den 21 maj Fråga 2009/10:828 Hot mot veterinärer och djurskyddshandläggare av Solveig Hellquist (fp) till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c) På senare år har det rapporterats om allt fler hot, om våld och förföljelse mot veterinärer, djurskyddsinspektörer och rovdjurshandläggare.

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Mats Odell (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.