Sofia Fölster(M)

Sofia Fölster (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 321
Titel Ekonom.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864320
E-post sofia.folster[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:NU3 6 december 2017 Utgiftsområde 21 Energi
Interpellationsdebatt 2016/17:580 av Sofia Fölster (M) 28 september 2017 Rekrytering av internationell kompetens
Interpellationsdebatt 2016/17:495 av Sofia Fölster (M) 31 augusti 2017 Saudiarabien i FN:s kvinnokommission
Interpellationsdebatt 2016/17:472 av Christian Holm Barenfeld (M) 31 augusti 2017 Saudiarabien och FN:s jämställdhetsarbete

Arbetet mot sexuella trakasserier

Interpellation 2017/18:240 av Sofia Fölster (M)

Interpellation 2017/18:240 Arbetet mot sexuella trakasserier av Sofia Fölster (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) De senaste veckorna har allt fler kvinnor, och även en del män, i Sverige vågat ta steget och berättat om de sexuella trakasserier, övergrepp och i en del fall våldtäkter som de har utsatts för. Under

Inlämnad: 2017-11-30 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:240 av Sofia Fölster (M) (pdf, 78 kB)

Life science och medtech

Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) Life science och medtech Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en utvecklad samverkan mellan life science- och medtechnäringen, akademin och hälso- och sjukvården i syfte att tillgängliggöra


Utskottsberedning: NU UbU 2017/18:FiU34

Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Granskningen av svenska högskolor

Motion 2017/18:2995 av Sofia Fölster (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2995 av Sofia Fölster (M) Granskningen av svenska högskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta Universitetskanslersämbetet överta granskningen av svenska högskolor och tillkännager detta för regeringen. Motivering För


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2995 av Sofia Fölster (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2995 av Sofia Fölster (M) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.