Sofia Arkelsten(M)

Sofia Arkelsten (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 140
Titel Informationschef
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865813
E-post sofia.arkelsten[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordinarie 2007-09-18 – 2012-11-18
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordförande 2012-04-26 – 2012-11-18
    • Ledamot 2012-04-25 – 2012-04-25
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Ordförande 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-01-17
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-06-20 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta utreda ett prestationsbaserat statsbidrag


Utskottsberedning: SoU

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Resultaten av Sveriges plats i FN:s säkerhetsråd

Skriftlig fråga 2017/18:763 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2017/18:763 Resultaten av Sveriges plats i FN:s säkerhetsråd av Sofia Arkelsten M till Utrikesminister Margot Wallström S I en debattartikel den 2 januari 2018 uppmärksammar utrikesminister Margot Wallström att Sverige är halvvägs genom det tvååriga medlemskapet i FN:s säkerhetsråd och beskriver ett antal frågor

Inlämnad: 2018-02-09 Svarsdatum: 2018-02-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:763 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 90 kB)

Olika timpriser för biståndssamarbete

Skriftlig fråga 2017/18:750 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2017/18:750 Olika timpriser för biståndssamarbete av Sofia Arkelsten M till Statsrådet Isabella Lövin MP Riksrevisionen har granskat det biståndssamarbete som sker genom svenska myndigheter och finansieras av Sida. I grunden är detta ett bra och ofta effektivt sätt att bedriva utvecklingssamarbete, men det finns

Inlämnad: 2018-02-08 Svarsdatum: 2018-02-21 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:750 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.