Sofia Arkelsten(M)

Sofia Arkelsten (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 140
Titel Informationschef
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865813
E-post sofia.arkelsten[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordinarie 2007-09-18 – 2012-11-18
    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordförande 2012-04-26 – 2012-11-18
    • Ledamot 2012-04-25 – 2012-04-25
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Ordförande 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-01-17
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-06-20 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utrikesförvaltningens konsulära beredskap

Skriftlig fråga 2015/16:1435 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2015/16:1435 Utrikesförvaltningens konsulära beredskap av Sofia Arkelsten (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Riksrevisionen har i enlighet med 9 § lagen (2002:1022) om revision av statlig verksamhet m.m. granskat utrikesförvaltningens konsulära beredskap, och redovisar resultatet av denna granskning

Inlämnad: 2016-07-04 Svarsdatum: 2016-07-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1435 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 81 kB)

Rutiner för departementens officiella Twitterkonton

Skriftlig fråga 2015/16:1403 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2015/16:1403 Rutiner för departementens officiella Twitterkonton av Sofia Arkelsten (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Utrikesdepartementets officiella Twitterkonto @utrikesdep skickade den 22 juni en tweet som svar till Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch Thor som skrivit om ett beslut

Inlämnad: 2016-06-22 Svarsdatum: 2016-07-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1403 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 80 kB)

Situationen på honorärkonsulatet i Beirut

Skriftlig fråga 2015/16:1313 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2015/16:1313 Situationen på honorärkonsulatet i Beirut av Sofia Arkelsten (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Utrikesminister Margot Wallström har fått en skriftlig fråga 2015/16:1272 om honorärkonsulatet i Beirut. Honorärkonsulatet bedriver ambassadverksamhet när ambassaden i Damaskus av säkerhetsskäl

Inlämnad: 2016-06-02 Svarsdatum: 2016-06-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1313 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.