Sofia Arkelsten(M)

Sofia Arkelsten (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 140
Titel Informationschef
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865813
E-post sofia.arkelsten[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordinarie 2007-09-18 – 2012-11-18
    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordförande 2012-04-26 – 2012-11-18
    • Ledamot 2012-04-25 – 2012-04-25
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-05-02 – 2021-05-02
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Ordförande 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-01-17
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-06-20 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbjudna hönsburar

Skriftlig fråga 2008/09:160 av Arkelsten, Sofia (m)

den 27 oktober Fråga 2008/09:160 Förbjudna hönsburar av Sofia Arkelsten (m) till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c) Enligt en artikel i tidningen Land Lantbruk, nr 44, den 24 oktober 2008 hålls 50 000 höns i förbjudna burar. För 20 år sedan förbjöds oinredda hönsburar av djurskyddsskäl.

Inlämnad: 2008-10-27 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ensamstående kvinnors rätt till insemination

Motion 2008/09:So534 av Sofia Arkelsten m.fl. (m, fp, c)

Motion till riksdagen 2008/09:So534 av Sofia Arkelsten m.fl. (m, fp, c) Ensamstående kvinnors rätt till insemination m913 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ensamstående kvinnors rätt till insemination. Motivering Barnlösa ensamstående


Utskottsberedning: 2008/09:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So534 av Sofia Arkelsten m.fl. (m, fp, c) (doc, 39 kB)

Tillgången till sexologiska mottagningar

Motion 2008/09:So513 av Cecilia Wikström i Uppsala m.fl. (fp, c, kd, m)

Motion till riksdagen 2008/09:So513 av Cecilia Wikström i Uppsala m.fl. (fp, c, kd, m) Tillgången till sexologiska mottagningar -fp1617 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om sexologiska mottagningar. Motivering Fler sexologiska mottagningar


Utskottsberedning: 2008/09:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So513 av Cecilia Wikström i Uppsala m.fl. (fp, c, kd, m) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.