Sofia Arkelsten (M)

Sofia Arkelsten (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 140
Titel Informationschef
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865813
E-post sofia.arkelsten[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordinarie 2007-09-18 – 2012-11-18
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordförande 2012-04-26 – 2012-11-18
    • Ledamot 2012-04-25 – 2012-04-25
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Ordförande 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-01-17
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-06-20 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061001-070917). Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och utrikesutskottet 12-13 och 14-, ordförande 12 och 13-14. Ledamot sammansatta utrikes-och försvarsutskottet 13, ordförande 13, ledamot 14, 15 och 16. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 06-10, miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Ledamot EU-nämnden 08-10 och krigsdelegationen 13-. Suppleant EU-nämnden 06-08.
  • Föräldrar

    Fältassistenten Bo Arkelsten och specialpedagogen Anne Arkelsten, f. Örnhall.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig samhällsvetenskaplig linje (estetisk inriktning bild), Blackebergs Gymnasium Nya Elementar 92-95. Juristlinjen, Stockholms universitet, start ht 95.
  • Anställningar

    Jurist, Svensk Handel 00. Informatör, Ica Sverige/Ica AB 03. Informationschef, Ica Sverige 05-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Klimatberedningen, försvarsberedningen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 02-06, ersättare 01-02. Nämndeman 99-00. Ersättare, miljö- och hälsoskyddsnämnden 99-02, ledamot 02. Ersättare, stadsdelsnämnden Maria-Gamla stan 01-02, ledamot 03 (gruppledare). Ledamot, konsumentnämnden 03-05 (gruppledare) och brand- och räddningsnämnden 06. Ersättare, styrelsen för Kommunförbundet Stockholms län 01-02 och 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseuppdrag, MUF i Stockholms stad och län. Ledamot, Vällingbymoderaternas styrelse (tidigt 90-tal) och förbundsstyrelsen i Stockholms stad 03-. Partisekreterare, Nya Moderaterna 10-. Kyrkofullmäktig, Vällingby församling (slutet av 90-talet). Kårfullmäktig, Stockholms universitet (slutet av 90-talet).
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2017/18:219 Riksrevisionens rapport om Sida-finansierad myndighetssamverkan

Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:219 Riksrevisionens rapport om Sida-finansierad myndighetssamverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av åtgärder med anledning av variationer i timpriser för


Utskottsberedning: 2017/18:UU23

Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 72 kB)

med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030

Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krav på uppföljning, resultat och konsekvensanalyser och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU21

Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta utreda ett prestationsbaserat statsbidrag


Utskottsberedning: 2017/18:SoU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.