Shadiye Heydari(S)

Shadiye Heydari (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 299
Titel Enhetschef.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866395
E-post shadiye.heydari[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Anna Johansson
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Akutsjukvården i Göteborgsområdet

Interpellation 2016/17:234 av Shadiye Heydari (S)

Interpellation 2016/17:234 Akutsjukvården i Göteborgsområdet av Shadiye Heydari (S) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Vittnesuppgifterna är många om att allt inte står rätt till på akutmottagningarna i Göteborgsområdet. Några exempel: Personal på akuten på Sahlgrenska mår dåligt, skriver flera fackliga skyddsombud

Inlämnad: 2017-01-17 Svarsdatum: 2017-01-31 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2016/17:234 av Shadiye Heydari (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Akutsjukvården i Göteborgsområdet

Ensamkommande flyktingbarn från Afganistan

Skriftlig fråga 2016/17:464 av Shadiye Heydari (S)

Fråga 2016/17:464 Ensamkommande flyktingbarn från Afganistan av Shadiye Heydari (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Under flera år har afghanska barn och ungdomar utgjort merparten av de ensamkommande flyktingbarnen till Sverige. Under 2015, när Turkiet öppnade sina gränser från angränsande

Inlämnad: 2016-12-07 Svarsdatum: 2016-12-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:464 av Shadiye Heydari (S) (pdf, 78 kB)

Avrättningar i Iran

Skriftlig fråga 2016/17:318 av Shadiye Heydari (S)

Fråga 2016/17:318 Avrättningar i Iran av Shadiye Heydari (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Enligt FN har under de senaste månaderna antalet avrättningar i Iran ökat dramatiskt, samtidigt som regimen trappat upp pressen på politiska fångar. Regimen förtrycker olika etniska grupper, till exempel kurder,

Inlämnad: 2016-11-10 Svarsdatum: 2016-11-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:318 av Shadiye Heydari (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.