Sermin Özürküt(V)

Sermin Özürküt (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel journalist
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-12-15 – 2006-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2006-10-02
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2004-03-23 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UU20 12 maj 2006 En svensk Asienpolitik

Angrepp på MST i Brasilien

Skriftlig fråga 2005/06:557 av Özürküt, Sermin (v)

den 6 december Fråga 2005/06:557 av Sermin Özürküt (v) till utrikesminister Laila Freivalds (s) Angrepp på MST i Brasilien President Bushs uppmaning till krig mot terrorismen inspirerar privilegierade grupper i stater världen över till alltmer bisarra politiska ställningstaganden. En

Inlämnad: 2005-12-06 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Våldsutvecklingen i Etiopien

Skriftlig fråga 2005/06:332 av Özürküt, Sermin (v)

den 10 november Fråga 2005/06:332 av Sermin Özürküt (v) till utrikesminister Laila Freivalds (s) Våldsutvecklingen i Etiopien I maj i år var det allmänna val i Etiopien. Valet följdes av internationella valövervakare. Övervakningen av valet var dock otillräcklig. Övervakningen var främst

Inlämnad: 2005-11-10 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Konflikten mellan Eritrea och Etiopien

Skriftlig fråga 2005/06:331 av Özürküt, Sermin (v)

den 10 november Fråga 2005/06:331 av Sermin Özürküt (v) till utrikesminister Laila Freivalds (s) Konflikten mellan Eritrea och Etiopien Våldsutvecklingen efter valet i Etiopien i maj i år är oroväckande. Samtidigt som dessa oroligheter inträffar i Etiopien skärps gränskonflikten mellan

Inlämnad: 2005-11-10 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.