Seija Viitamäki-Carlsson (V)

Seija Viitamäki-Carlsson (V)

Tidigare ersättare

Parti Vänsterpartiet
Titel leg. sjuksköterska
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-12-10

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-11-11 – 1991-12-10
    • Ersättare 1990-11-12 – 1990-12-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-11-11 – 1991-12-10
    • Suppleant 1990-11-12 – 1990-12-11

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.