Said Abdu(L)

Said Abdu (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 339
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864079
E-post said.abdu[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-01-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-03-06 – 2016-01-13
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-01-14
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ung Företagsamhet

Motion 2017/18:157 av Said Abdu (L)

Motion till riksdagen 2017/18:157 av Said Abdu (L) Ung Företagsamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stödja Ung Företagsamhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att rikta löneökningarna

2017-09-21

Motion 2017/18:157 av Said Abdu (L) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:157 av Said Abdu (L) (pdf, 57 kB)

Avsätt en del av miljöbudgeten till forsknings- och innovationsprojekt

Motion 2017/18:156 av Said Abdu (L)

Motion till riksdagen 2017/18:156 av Said Abdu (L) Avsätt en del av miljöbudgeten till forsknings- och innovationsprojekt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avsätta en del av miljöbudgeten till forsknings- och innovationsprojekt inom industrins miljöpåverkan

2017-09-21

Motion 2017/18:156 av Said Abdu (L) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:156 av Said Abdu (L) (pdf, 55 kB)

Brist på rent vatten i Sverige kan lösas med innovativa och miljövänliga företagare och uppfinnare

Motion 2017/18:155 av Said Abdu (L)

Motion till riksdagen 2017/18:155 av Said Abdu (L) Brist på rent vatten i Sverige kan lösas med innovativa och miljövänliga företagare och uppfinnare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för bättre förutsättningar för miljövänliga företag att hjälpa

2017-09-21

Motion 2017/18:155 av Said Abdu (L) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:155 av Said Abdu (L) (pdf, 61 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.