Rune Wikström (M)

Rune Wikström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Yrkesfiskare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2012-03-18
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-19 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-12-20 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-12-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:MJU29 23 juni 2014 Ändringar i fiskelagen
Debatt om förslag 2013/14:MJU9 5 mars 2014 Fiskeripolitik
Interpellationsdebatt 2012/13:484 av Larsson, Jan-Olof (S) 15 augusti 2013 Övervakning av dumpningsregler
Interpellationsdebatt 2012/13:414 av Larsson, Jan-Olof (S) 24 maj 2013 Säljbara kvoter och utkastförbud

Gårdsförsäljning

Motion 2013/14:So617 av Rune Wikström och Lars Beckman (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So617 av Rune Wikström och Lars Beckman M Gårdsförsäljning M1422 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till gårdsförsäljning. Motivering I Sverige har vi både ett alkoholmonopol och ett restriktiv


Utskottsberedning: 2013/14:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So617 av Rune Wikström och Lars Beckman (M) (doc, 53 kB)

Sänkt arbetsgivaravgift i glesbygd

Motion 2013/14:Sf358 av Rune Wikström (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf358 av Rune Wikström M Sänkt arbetsgivaravgift i glesbygd M1122 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om glesbygdsstöd. Motivering Sverige har under många år arbetat med särskilda åtgärder riktade mot geografiskt avgränsade


Utskottsberedning: 2013/14:SfU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf358 av Rune Wikström (M) (doc, 54 kB)

Vattenkraftens påverkan

Motion 2013/14:C433 av Rune Wikström (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C433 av Rune Wikström M Vattenkraftens påverkan M1119 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vattenkraftens påverkan. Motivering Vid Stornorrforsens vattenkraftverk har kraftverkets ägare på ett föredömligt sätt genomfört


Utskottsberedning: 2013/14:CU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C433 av Rune Wikström (M) (doc, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.