Rune Backlund (C)

Rune Backlund (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel lanthandlare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1995-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-09-30
    • Suppleant 1991-10-18 – 1994-10-02
    • Ledamot 1985-09-30 – 1991-10-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-09-30
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:195 Primärvård, privata vårdgivare m.m.

Motion 1994/95:So44 av Rune Backlund m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1994/95:So44 av Rune Backlund m.fl. c med anledning av prop. 1994/95:195 Primärvård, privata vårdgivare m.m. Regeringen föreslår i propositionen att den husläkarlag som infördes av den tidigare fyrklöverregeringen ska upphävas. Grundtanken i husläkarlagen var patientens rätt till eget val av läkare.


Utskottsberedning: ---1994/95:SoU24
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:148 Transplantationer och obduktioner m.m.

Motion 1994/95:So33 av Rune Backlund (c)

Motion till riksdagen 1994/95:So33 av Rune Backlund c med anledning av prop. 1994/95:148 Transplantationer och obduktioner m.m. Regeringen har som utgångspunkt för sitt förslag till samtyckesregler vid organdonation att de flesta människor är villiga att hjälpa en medmänniska som har behov av organ. Den som inte kan


Utskottsberedning: -1994/95:SoU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:134 Höjning av anläggningshavarnas ansvarsbelopp för atomskador

Motion 1994/95:L21 av Agne Hansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1994/95:L21 av Agne Hansson m.fl. c med anledning av prop. 1994/95:134 Höjning av anläggningshavarnas ansvarsbelopp för atomskador I proposition 1994/95:134 föreslås en höjning av anläggningsinnehavarnas ansvarsbelopp för atomskador. Det är ett steg i rätt riktning men inte tillräckligt. Atomansvarighetslagen


Utskottsberedning: -1994/95:LU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.