Rosita Runegrund (KD)

Rosita Runegrund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Personlig assistent
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kristdemokraterna

    • Kvittningsman 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2000-04-28 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-02-09
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-03-16 – 2009-09-03
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2001-02-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Konventionen som förbjuder klustervapen

Skriftlig fråga 2009/10:679 av Runegrund, Rosita (kd)

den 26 mars Fråga 2009/10:679 Konventionen som förbjuder klustervapen av Rosita Runegrund (kd) till utrikesminister Carl Bildt (m) Klustervapen är en särskilt inhuman vapentyp som visat sig drabba civila i stor utsträckning. 98 procent av dem som drabbats har varit civila, och 40 procent

Inlämnad: 2010-03-26 Besvarare: Carl Bildt (M)

En reell barnomsorgsgaranti

Motion 2009/10:Ub489 av Rosita Runegrund och Désirée Pethrus Engström (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub489 av Rosita Runegrund och Désirée Pethrus Engström (kd) En reell barnomsorgsgaranti kd593 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den s.k. barnomsorgsgarantin ska gälla inom tre månader och att en sanktionsmöjlighet


Utskottsberedning: 2009/10:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub489 av Rosita Runegrund och Désirée Pethrus Engström (kd) (doc, 36 kB)

Nationell SRHR-policy och strategi

Motion 2009/10:So667 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, c, v, fp, m)

Motion till riksdagen 2009/10:So667 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, c, v, fp, m) Nationell SRHR-policy och strategi kd404 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att utforma en nationell SRHR-strategi. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:So667 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, c, v, fp, m) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.