Rolf L Nilson (V)

Rolf L Nilson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel personalkonsulent
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1988-12-16 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 1989/90:123 Fisket

Motion 1989/90:Jo42 av Annika Åhnberg m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo42 av Annika Åhnberg m.fl. (vpk) med anledning av prop. 1989/90:123 Fisket Fiskprisregleringen och fiskeriadministrationen har nyligen varit föremål för utredning. Utredningens förslag har mötts av massiv kritik.


Utskottsberedning: -----------1989/90:JoU22
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1989/90:116 Ägande i banker och andra kreditinstitut m.m.

Motion 1989/90:N74 av Lars Werner m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N74 av Lars Werner m.fl. (vpk) med anledning av prop. 1989/90:116 Ägande i banker och andra kreditinstitut m.m. En demokratisering av ekonomin är grundläggande för att motverka storfinansens maktkoncentration


Utskottsberedning: ----1989/90:NU38
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1989/90:125 Förslag om tilläggsbudget II till statsbudgeten för budgetåret 1989/90

Motion 1989/90:N70 av Rolf L Nilson (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N70 av Rolf L Nilson (vpk) med anledning av prop. 1989/90:125 Förslag om tilläggsbudget II till statsbudgeten för budgetåret 1989/90 Försäljning av aktier i SwedeGas AB SwedeGas AB skall ansvara för energiproduktion


Utskottsberedning: --1989/90:NU39 1989/90:NU44
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.