Rolf L Nilson (V)

Rolf L Nilson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel personalkonsulent
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1988-12-16 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 1993/94:245 Folkomröstning om EU-medlemskap

Motion 1993/94:K76 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:K76 av Gudrun Schyman m.fl. (v) med anledning av prop. 1993/94:245 Folkomröstning om EU-medlemskap Frågan om medlemskap i EU är avgörande för vårt lands framtid och självbestämmanderätt. Det är därför bra att riksdagens partier i enighet vänder sig till folket och att alla partier


Utskottsberedning: -------1993/94:KU50
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:209 Den fortsatta reformeringen av arbetslöshetsförsäkringen

Motion 1993/94:A77 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:A77 av Gudrun Schyman m.fl. (v) med anledning av prop. 1993/94:209 Den fortsatta reformeringen av arbetslöshetsförsäkringen Bakgrund Regeringen lade hösten 1994 fram ett förslag till en ''allmän obligatorisk arbetslöshetsförsäkring'' (prop 1993/94:80). Propositionen utsattes för


Utskottsberedning: ----1993/94:AU18
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:234 Vissa inkomst- och företagsskattefrågor, m.m.

Motion 1993/94:Sk46 av Lars Bäckström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:Sk46 av Lars Bäckström m.fl. (v) med anledning av prop. 1993/94:234 Vissa inkomst- och företagsskattefrågor, m.m. Bakgrund I proposition 1993/94:234 lägger regeringen förslag som till väsentliga delar är föranledda av riksdagens beslut att bifalla proposition 1993/94:50 Fortsatt


Utskottsberedning: ---1993/94:SkU25
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.