Rolf Åbjörnsson (KD)

Rolf Åbjörnsson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Advokat.
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-12

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Ersättare 2016-01-14 – 2016-03-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Extra suppleant 2016-01-19 – 2016-03-04
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Lagutskottet

    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Förste vice ordförande 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-02, 16 och 17 (ersättare 160114-160304 och 170112-170212). Ledamot justitieutskottet 94-98 och 1:e vice ordförande lagutskottet 98-02. Suppleant lagutskottet 94-98 och justitieutskottet 98-02. Extra suppleant finansutskottet 16 och 17, skatteutskottet 17 och utrikesutskottet 17.
  • Föräldrar

    Agronomen Björn Åbjörnsson och Elsa von Schultz.
  • Utbildning

    Juris kandidat 67.
  • Anställningar

    Tingstjänstgöring, Södra Roslags tingsrätt 67-69. Advokat 72. Delägare, advokatfirman Lindahl.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Sakkunnig, insolvensutredningen 88-92. Ledamot, aktiebolagskommittén 92-01, rättssäkerhetskommittén 92-95, bankkriskommittén 93-94, näringsförbudsutredningen 94-95, 1998 års sexualbrottskommitté 98-01 och Säpo/Rikskrimkommittén 98-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 91-.
  • Litteratur

    Ekonomi och moral - Gäldstugans tid är förbi (96).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:426 av Rolf Åbjörnsson (KD) 18 mars 2016 Regeringens och riksdagens roll som lagstiftare

med anledning av skr. 2016/17:82 Riksrevisionens rapport om statliga insatser inom arbetsmiljöområdet

Motion 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:82 Riksrevisionens rapport om statliga insatser inom arbetsmiljöområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmana Arbetsmiljöverket till förbättrade rutiner


Utskottsberedning: 2016/17:AU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) (pdf, 75 kB)

Regeringens och riksdagens roll som lagstiftare

Interpellation 2015/16:426 av Rolf Åbjörnsson (KD)

Interpellation 2015/16:426 Regeringens och riksdagens roll som lagstiftare av Rolf Åbjörnsson KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Under min aktiva tid som rättspolitiker sedan 1994 har jag erfarit att rättsfrågor har en tendens att falla mellan stolarna. Lagstiftaren noterar att ett problem bör

Inlämnad: 2016-02-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:426 av Rolf Åbjörnsson (KD) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens och riksdagens roll som lagstiftare

Trustoraffären

Skriftlig fråga 2001/02:1186 av Åbjörnsson, Rolf (kd)

den 21 maj Fråga 2001/02:1186 av Rolf Åbjörnsson (kd) till justitieminister Thomas Bodström om Trustoraffären Det har nu blivit känt att Riksåklagaren inte kommer att överklaga hovrättens frikännande domar i Trustorfallet. Riksåklagarens skäl är att hovrättens dom är felaktig, alltså finns inte något prejudikatsintresse

Inlämnad: 2002-05-21 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.