Roger Tiefensee(C)

Roger Tiefensee (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Ekologisk ekonom
Född år 1967

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-06-03 – 2014-09-29
    • Ledig 2013-03-25 – 2013-06-02
    • Ordinarie 2011-12-05 – 2013-03-24
    • Ledig 2011-10-03 – 2011-12-04
    • Ordinarie 2009-02-02 – 2011-10-02
    • Ledig 2008-11-24 – 2009-02-01
    • Ordinarie 2007-07-30 – 2008-11-23
    • Ledig 2007-04-18 – 2007-07-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2007-04-17
    • Centerpartiet

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-20
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2011-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-18
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-20
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2011-10-18
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2011-10-18
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2011-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tyngre lastbilar för klimatsmarta och konkurrenskraftiga transporter

Motion 2013/14:T532 av Roger Tiefensee (C)

Motion till riksdagen 2013/14:T532 av Roger Tiefensee (C) Tyngre lastbilar för klimatsmarta och konkurrenskraftiga transporter C507 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att höja maxvikten för tunga lastbilar i trafikförordningen. Motivering I


Utskottsberedning: 2013/14:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:T532 av Roger Tiefensee (C) (doc, 55 kB)

Billigare bostadsproduktion ger fler bostäder

Motion 2013/14:C309 av Lotta Finstorp och Roger Tiefensee (M, C)

Motion till riksdagen 2013/14:C309 av Lotta Finstorp och Roger Tiefensee (M, C) Billigare bostadsproduktion ger fler bostäder M1178 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten för Södermanland att bli ett frilän för billigare


Utskottsberedning: 2013/14:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C309 av Lotta Finstorp och Roger Tiefensee (M, C) (doc, 55 kB)

Översyn av Trafikverkets prioriteringsmodell

Motion 2013/14:T533 av Roger Tiefensee (C)

Motion till riksdagen 2013/14:T533 av Roger Tiefensee (C) Översyn av Trafikverkets prioriteringsmodell C390 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att se över Trafikverkets prioriteringsmodell för fördelning av tåglägen. Motivering Trafikverket


Utskottsberedning: 2013/14:TU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2013/14:T533 av Roger Tiefensee (C) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.