Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 82
Titel Tandtekniker.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865830
E-post robert.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14 och 14-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-, justitieutskottet 13-14 och försvarsutskottet 14- .
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje.
  • Bostadsort

    Södertälje

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Återuppbyggnad av kristna områden i Irak

Motion 2018/19:318 av Robert Halef (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:318 av Robert Halef KD Återuppbyggnad av kristna områden i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige som medlem av FN:s säkerhetsråd bör verka för en internationell givarkonferens för att bidra till återuppbyggandet av Nineveslätten,

2018-11-09

Motion 2018/19:318 av Robert Halef (KD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:318 av Robert Halef (KD) (pdf, 82 kB)

Folkmordet 1915

Motion 2018/19:317 av Robert Halef (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:317 av Robert Halef KD Folkmordet 1915 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör erkänna folkmordet 1915 på syrianer, armenier, kaldéer, assyrier och pontiska greker och tillkännager detta för regeringen. Motivering Årligen

2018-11-09

Motion 2018/19:317 av Robert Halef (KD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:317 av Robert Halef (KD) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2017/18:285 Avtal om politisk dialog och samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Kuba, å andra sidan

Motion 2018/19:67 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:67 av Lars Adaktusson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:285 Avtal om politisk dialog och samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Kuba, å andra sidan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:285 Avtal om politisk


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:67 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:67 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.